رژیم پروتئین برای لاغری راه حلی مناسب برای کاهش وزن

امروزه رژیم های متفاوتی توسط متخصصان تغذیه در سایت های مختلف در اینترنت تهیه و طراحی شده و در اختیار افرادی که قصد لاغری و کاهش وزن دارند قرار داده می شود. رژیم پروتئین برای لاغری نیز یکی از انواع این رژیم هاست که با مصرف انواع پروتئین ها از قبیل گوشت، پنیر، تخم مرغ و … باعث کاهش وزن و لاغری و تناسب اندام می شود .

آن دسته از افرادی که گوشت خوار هستند و در زندگی روزمره خود از گوشت به مقدار زیاد استفاده می کنند بیشتر به سمت رژیم پروتئین برای لاغری روی می آورند . این رژیم شاید نتیجه بخش بوده و باعث کاهش وزن و تناسب اندام فرد شود اما بایستی قبل از انجام این رژیم از مزایا و معایبی که این رژیم ممکن است در پی داشته باشد آگاه شویم .

در این مقاله قصد داریم که شما را با این رژیم بیشتر آشنا کنیم و نکاتی را به صورت خلاصه در مورد این رژیم ارائه نماییم.

[ad id=’534′]

طی این رژیم لاغری چه مقدار کالری از طریق مواد پروتئینی و از چه طریقی جذب بدن میشود ؟

در برنامه رژیم پروتئین برای لاغری، بیش از نیمی از کالری روزانه دریافتی از طریق  پروتئین ها می باشد .

این پروتئین ها معمولا و  در بیشتر مواقع از طریق پروتئین های حیوانی به دست می آیند. پروتئین هایی از قبیل گوشت حیوانی، پنیر و تخم مرغ و امثال آن .

اما پروتئین هایی که از طریق میوه ها، سبزیجات و دانه ها و… به دست می آیند معمولا در رژیم پروتئین برای لاغری به مقدار کم می باشد.

رژیم پروتئین برای لاغری

بیشتر بخوانید: رژیم لاغری آمریکایی

رژیم پروتئین برای لاغری به چه صورت عمل میکند ؟

هنگامی که شما کربوهیدرات مصرف نمی کنید و یا مصرف آن را به حداقل می رسانید، بدن برای تولید انرژی مجبور است چربی های اضافی بدن را بسوزاند که به این اتفاق کتوز گفته می شود .

این حالت ممکن است چربی های اضافی بدن را در زمان کوتاهی از بین برده و باعث کاهش وزن و لاغری شود هر چند که این حالت ممکن است با سردرد، تپش قلب و مشکلات کلیه نیز همراه باشد .

هرچند که انجمن قلب آمریکا اعلام کرده است که رژیم های پروتئینی ممکن است خطراتی را برای افراد داشته باشند. این رژیم ها ممکن است به دلیل چربی های بالایی که در گوشت ها وجود دارند ، باعث افزایش کلسترول خون و بیماری‌های قلبی عروقی شود .

همچنین نخوردن سبزیجات و میوه‌ها و کاهش حداکثری کربوهیدرات ها طی برنامه روزانه باعث کاهش فیبر بدن شده و این موضوع نیز ممکن است برای فرد خطرناک شود .

ولی در هر صورت با رژیم پروتئینی که کنترل شده باشد و مقدار چربی مواد پروتئینی در حد مجاز باشد میتوان با چاقی شدید مبارزه کرد .

 

شروع برنامه رژیم پروتئین برای لاغری

یک برنامه رژیم پروتئین برای لاغری مناسب برنامه‌ای است که در آن از پروتئین های کم چرب و مقدار کمی نیز کربوهیدرات در آن استفاده شده باشد. از رژیم هایی که مقدار بالایی از گوشت های پرچرب و در آن استفاده شده باشد و همچنین از سبزیجات و حبوبات در آن به مقدار کم استفاده شده باشد باید پرهیز شود.

بیشتر بخوانید: رژیم کرفس 

غذاهای سرشار از پروتئین

  • گوشت گاو یک منبع غنی از پروتئین .

در برنامه رژیم پروتئین برای لاغری بهتر است از گوشت گاو به عنوان یک منبع غنی از پروتئین استفاده شود. فقط بایستی دقت شود که چربی های اضافی آن گرفته شده و گوشتی سالم و سرشار از پروتئین برای خوراک روزانه شما تهیه و تدارک دیده شود .

 

گوشت های سفید منبع غنی پروتئین

گوشتهای مرغ و ماهی که به گوشت های سفید نیز معروف هستند، سرشار از پروتئین بوده و در رژیم پروتئین برای لاغری کاربرد بسیار یافته اند .گوشت ماهی چربی بسیار کمی دارد و همان مقدار چربی که دارد تحت عنوان اسید چرب امگا 3 برای سلامت قلب بسیار مفید است.  یکی دیگر از فواید اسیدهای چرب امگا3، جلوگیری از ابتلا به سرطان‌ها و آرتروز بوده و از ابتلا به بیماری های قلبی نیز جلوگیری می کند .

مصرف گوشت در رژیم غذایی آمریکایی

تخم مرغ پروتئینی دوست داشتنی در برنامه رژیم پروتئین برای لاغری

تخم مرغ با این وجود که کلسترول بالایی دارد اما مصرف یک عدد تخم مرغ در طول روز برای هر فرد بالغ توصیه می شود. از آنجایی که همه کلسترول تخم مرغ در زرده آن واقع شده است بهتر است در رژیم غذایی بیشتر از سفیده تخم مرغ استفاده شود . با مصرف یک عدد تخم مرغ در طول روز مقدار زیادی از پروتئین مورد نیاز بدن از این طریق جذب می شود.

 

سویا ماده غذایی سرشار از پروتئین

سویا ماده غذایی سرشار از پروتئین است که می‌توان از آن در غذاهایی مثل ماکارونی استفاده کرد. مصرف روزانه حدود ۲۵ گرم سویا، علاوه بر تامین پروتئین لازم برای بدن باعث کاهش کلسترول خون نیز خواهد شد .

بیشتر بخوانید: رژیم لاغری سریع و آسان 

حبوبات مواد غذایی سرشار از فیبر و پروتئین در برنامه رژیم پروتئین برای لاغری

حبوبات علاوه بر داشتن پروتئین و تامین پروتئین لازم برای بدن با داشتن مقدار زیادی فیبر باعث ایجاد حس سیری شده وهمچنین سبب کاهش کلسترول نیز می شود.

 

لبنیات کم چرب منبع غنی از پروتئین و کلسیم

لبنیات مختلف از قبیل شیر، ماست، دوغ و پنیر علاوه بر داشتن پروتئین دارای کلسیم بالا نیز می باشند. کلسیم در سلامت قلب و نیز استخوان سازی و جلوگیری از بیماری هایی مثل پوکی استخوان و آرتروز نقش بسیار زیادی دارد. مصرف لبنیات بدون چربی یا حداقل با چربی پایین باعث می شود که کالری کمتری طی روز دریافت کنید.

لبنیات برای رژیم پروتئین برای لاغری

استفاده از میوه ها و سبزیجات در رژیم پروتئین برای لاغری

مصرف میوه‌ها و سبزی‌جات در این رژیم بایستی جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. این مواد غذایی باارزش دارای آنتی اکسیدان های فراوانی در ساختار خود می باشند که در جلوگیری از بوجود آمدن سرطان های مختلف در بدن فرد نقشی اساسی ایفا می کند.

مصرف میوه جات و سبزیجات

[ad id=’534′]

منابع:

لطفا رای بدهید
[Total: 1 Average: 5]

همچنین ببینید

بهترین رژیم لاغری دنیا ، چه رژیمی است و چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین رژیم لاغری دنیا ، عبارتی است که امروزه همه آن هایی که به دنبال …